22.09.2023 Informacje

Tydzień zakazanych książek, 24-30.09.2023

Zapraszamy po szczególne tytuły, książki, które dawniej podlegały cenzurze...
zakazane książki 2023_1

Tydzień Zakazanych Książek, to wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, coroczna kampania, uświadamiająca problem cenzury oraz promująca wolność czytelniczą. Inicjatorką odbywającego się od 1982 roku, zwykle w ostatnim pełnym tygodniu września przedsięwzięcia, była amerykańska bibliotekarka Judith Fingeret Krug. Na przestrzeni wieków książki cenzurowano lub blokowano ich wydanie z różnych powodów: religijnych, politycznych, obyczajowych. Zdarzało się nawet, że odbywało się to za sprawą najbliższych autorowi osób. Taki los spotkał między innymi Listy z Ziemi Marka Twaina, wydane po raz pierwszy ponad 50 lat po śmierci pisarza, gdyż wcześniej publikację blokowała jego córka.

Zazwyczaj jednak cenzura miała charakter instytucjonalny. Co ciekawe, czasami ta sama książka blokowana była jednocześnie w dwóch biegunowo odległych od siebie systemach. „Rok 1984” George’a Orwella zakazany był zarówno w ZSRR, jako pozycja szkalująca komunizm; jak i w USA jako pozycja… prokomunistyczna. Żródło: EXERIM.pl