100 książek na 100 -lecie Niepodległości, 18.05.2018
Plebiscyt „100 książek na 100-lecie niepodległości” trwał od 7 do 30 kwietnia 2018 r. Głos można było oddać wysyłając e-mail, wpisując komentarz na Facebooku oraz wypełniając kupon w bibliotece. Plebiscyt cieszył się dużym zainteresowaniem czytelników - wpłynęło ponad 1000 głosów - za co serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu.
W piątek 18.05.2018 r. w Urzędzie Gminy w Długołęce zostały ogłoszone oficjalne wyniki plebiscytu - w formie instalacji "100 książek na 100-lecie niepodległości". Instalację można oglądać w Urzędzie Gminy, natomiast wybrane książki są dostępne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Długołęce.
Fotorelacja z wydarzenia FOTO 100-lecie Niepodległości
Wśród najważniejszych, zdaniem naszych czytelników, utworów literackich 100-lecia znalazły się następujące pozycje:
- Dąbrowska Maria, Noce i dnie
- Herbert Zbigniew, Pan Cogito
- Iwaszkiewicz Jarosław, Panny z Wilka
- Gombrowicz Witold, Ferdydurke
- Nałkowska Zofia, Granica
- Miłosz Czesław, Poezje Żeromski
- Stefan, Przedwiośnie
- Tokarczuk Olga, Księgi Jakubowe
- Falski Marian, Elementarz
- Tuwim Julian, Kwiaty polskie
- Tuwim Julian, Wiersze dla dzieci
- Brzechwa Jan, Akademia Pana Kleksa
- Makuszyński Kornel, 120 przygód Koziołka Matołka
- Osiecka Agnieszka, Najpiękniejsze wiersze i piosenki
- Andrzejewski Jerzy, Popiół i diament
- Brzechwa Jan, Brzechwa dzieciom
- Domino Zbigniew, Syberiada
- Sapkowski Andrzej, Wiedźmin
- Chotomska Wanda, Wiersze dla dzieci
- Kamiński Aleksander, Kamienie na szaniec
- Makuszyński Kornel, Szatan z siódmej klasy
- Nurowska Maria, Panny i wdowy
- Makuszyński Kornel, Awantura o Basię
- Szpilman Władysław, Pianista
- Bahdaj Adam, Wakacje z duchami
- Białoszewski Miron, Pamiętnik z powstania warszawskiego
- Dehnel Jacek, Lala
- Grzebałkowska Magdalena, 1945.Wojna i pokój
- Leśmian Bolesław, Poezje
- Andrzejewski Jerzy, Bramy raju
- Borowski Tadeusz, Opowiadania
- Broniewski Władysław, Bagnet na broń
- Chmielewska Joanna, Lesio
- Dołęga-Mostowicz Tadeusz, Kariera Nikodema Dyzmy
- Herbert Zbigniew, Poezje
- Iwaszkiewicz Jarosław, Sława i chwała
- Kapuściński Ryszard, Podróże z Herodotem
- Korczak Janusz, Król Maciuś Pierwszy
- Ligocka Roma, Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
- Miłosz Czesław, Zniewolony umysł
- Redliński Edward, Konopielka
- Różewicz Tadeusz, Poezje
- Siesicka Krystyna, Zapałka na zakręcie
- Szklarski Alfred, Cykl o Tomku Wilmowskim
- Tuwim Julian, Poezje
- Wojtyła Karol, Tryptyk rzymski
- Żulczyk Jakub, Wgórze psów
- Andrzejewski Jerzy, Ciemności kryją ziemię
- Baczyński Krzysztof Kamil, Pieśń niepodległa
- Bahdaj Adam, Stawiam na Tolka Banana
- Bart Andrzej, Fabryka muchołapek
- Bator Joanna, Piaskowa Góra
- Bratny Roman, Kolumbowie. Rocznik 20
- Cherezińska Elżbieta, Harda
- Dygat Stanisław, Jezioro Bodeńskie
- Herbert Zbigniew, Barbarzyńca w ogrodzie
- Herling-Grudziński Gustaw, Inny świat
- Hłasko Marek, Piękni dwudziestoletni
- Karpowicz Ignacy, Balladyny i romanse
- Krall Hanna, Zdążyć przed Panem Bogiem
- Kuncewiczowa Maria, Cudzoziemka
- Lem Stanisław, Solaris
- Lubkiewicz-Urbanowicz Teresa, Boża podszewka
- Masłowska Dorota, Wojna polsko-ruska pod fagą biało-czerwoną
- Myśliwski Wiesław, Traktat o łuskaniu fasol
- Nienacki Zbigniew, Pan Samochodzik i templariusze
- Pilch Jerzy, Bezpowrotnie utracona leworęczność
- Pilch Jerzy, Miasto utrapienia
- Pustkowiak Patrycja, Nocne zwierzęta
- Różewicz Tadeusz, Kartoteka
- Szymborska Wisława, Poezje
- Tokarczuk Olga, Prawiek i inne czasy
- Twardoch Szczepan, Król
- Żulczyk Jakub, Ślepnąc od świateł
- Bart Andrzej, Rewers
- Chutnik Sylwia, Kieszonkowy atlas kobiet
- Dukaj Jacek, Wroniec
- Gałczyński Konstanty-Ildefons, Poezje
- Gretkowska Manuela, Polka
- Huelle Paweł, Weiser Dawidek
- Konwicki Tadeusz, Mała apokalipsa
- Krajewski Marek, Mock
- Lec Stanisław Jerzy, Myśli nieuczesane
- Lechoń Jan, Karmazynowy poemat
- Libera Antoni, Madame
- Młynarski Wojciech, Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
- Mrożek Sławomir, Tango
- Musierowicz Małgorzata, Jeżycjada
- Myśliwski Wiesław, Widnokrąg
- Olczak-Ronikier Joanna, W ogrodzie pamięci
- Orłoś Kazimierz, Cudowna melina
- Pawlikowska-Jasnorzewska Maria, Pocałunki
- Schulz Bruno, Sklepy cynamonowe
- Siemion Piotr, Niskie Łąki
- Springer Filip, 13 pięter
- Szymborska Wisława, Widok z ziarenkiem piasku
- Tuli Magdalena, W czerwieni
- Tyrmand Leopold, Zły
- Wojaczek Rafał, Inna bajka
- Żukrowski Wojciech, Kamienne tablice